Detailní informace o Integrativním výcviku v somatické terapii a práci s traumatem

Vytvořili jsme integrativní model z účinných somatických přístupů a nabízíme vám tříletý výcvik, ve kterém získáte sadu efektivních nástrojů pro komplexní práci s traumatem. Čeká vás 3x200 hodin intenzivního výcviku v češtině, 10+ špičkových lektorů z Česka i zahraničí a 70+ technik a cvičení.

Přihlášky posílejte do 31.3.2025

Co získáte ve výcviku

  • Hlubší znalost trauma-informovaných přístupů a sadu praktických nástrojů, díky kterým poskytnete klientům skutečně individuální přístup a zefektivníte průběh terapie.
  • Základy pro práci se skupinou a techniky vytváření bezpečného prostoru pro uzdravení​.
  • Nástroje pro psychohygienu a prevenci vyhoření – práci s hranicemi a vlastními zvládacími strategiemi a adaptacemi včetně dovedností v senzorickém vnímání, propojení s tělem a citovou vazbou v terapeutickém vztahu.
  • Teoretické i praktické znalosti o traumatu a práci s nervovým systémem.​
    Základy v oblasti emoční regulace.
  • Somatické nástroje: pohyb, dech, meditace, bezpečný dotek a expresivní terapie.
  • Certifikát Trauma informovaného pracovníka (level I a II) a terapeuta, pokud již máte odbornou kvalifikaci – po každém roce výcviku.
Program je otevřený pro všechny, kdo již pracují s lidmi a chtějí integrovat do praxe trauma-informovaný přístup.

Integrativní výcvik doporučuje i Gabor Maté

Zapojte somatickou práci s traumatem do své praxe. V dubnu roku 2025 startuje první ročník integrativního výcviku. Přidejte se ke komunitě trauma odborníků.

„Výcvik jsem sestavila tak, aby maximálně podpořil somatickou praxi ve vaší terapeutické práci a poskytl vám dovednosti, jak regulovat vlastní nervový systém, zvýšil citlivost a pomohl vám napojit se na klienta bez překračování vlastních hranic.”

Monika Guillemin Weiglová

Zakladatelka Soma Care - Institutu trauma-informovaných přístupů

Jaký je rozsah a obsah výcviku

V prvním roce absolvujete 200 hodin výcviku. Budeme se potkávat většinou naživo, každý měsíc vyjma července a srpna. Naše setkání začnou čtvrtečním večerem a skončí integrací v sobotu večer.

Obsah výcviku je postaven na nejnovějších vědecky ověřených a efektivních trauma-informovaných principech, které jsou v souladu s novým paradigmatem traumatu.

  • Struktura výukových hodin (celkem 200 hodin ročně)
    • teoretická část
    • sebezkušenostní část
    • nácvik dovedností a klíčových procesů
    • somatická práce s tělem jako kompasem v terapeutickém poli
  • Samostatné samostudium/praktikum (celkem 110 hodin ročně)
    • shlédnutí a zpracování témat na Masterclasses – webinářích s odborníky na trauma z ČR i ze zahraničí, které proběhnou mezi jednotlivými setkáními na živo
    • individuální samostudium odborné literatury (na každé další setkání mají frekventanti určenu jednu odbornou knihu k samostudiu – tzn. že za první rok bude k samostudiu 8 knih jako doplnění daných trauma-informovaných přístupů.

Po složení zkoušek a splnění podmínek obdržíte certifikát o úspěšném absolvování výcviku. V případě, že získáme akreditaci, tak i oficiální titul Trauma informovaný pracovník level 1.

Na základě vaší předchozí kvalifikace (pokud splňuje podmínky ČAP/EAP nebo podmínky ČPTS) vás tento certifikát opravňuje k legitimnímu užívání označení „Trauma informovaný terapeut/ terapeutka level 1″. V případě, že je vaše předchozí kvalifikace orientována více směrem do poradenství, mediace či coachingu (například dle AMRP nebo ICF), pak vás tento certifikát opravňuje k užívání označení „Trauma informovaný pracovník/pracovnice level 1“

Tento výcvik je možné absolvovat vždy po roce s certifikací našeho Institutu. Momentálně zpracováváme také akreditací MPSV.

Jaké jsou termíny a podmínky přihlášení ​

Výcvik začíná v dubnu r. 2025, ale přihlášky uzavíráme na konci března.

Vstupním požadavkem pro účastníky je již zavedená práce s lidmi a motivace k práci trauma-informovaným způsobem.​

Jak to bude probíhat

Výcvik je zaměřený maximálně prožitkově a individuálně. Očekávejte menší skupinky a ucelený program s teorií, kterou vám poskytneme s dostatečným předstihem před workshopy. Připraveny pro vás máme také online webináře s hlavními lektory – a to vždy před hlavním setkáním a po něm. Zpestřením a prohloubením tématu pak budou Masterclasses s českými i zahraničními odborníky na trauma v průběhu celého výcviku.

1. víkend: Anatomie a fyziologie traumatu - úvod do traumaterapie zaměřené na tělo | 24.- 26.4.2025

Teoretická část:

  • Úvod do traumatu jako somatopsychického zranění: Jak se trauma zobrazuje ve fyziologii a životních strategiích. Představení průkopnické práce a komentář ke knihám Dr. Petera Levina (Léčba Traumatu, Němé zpovědi).
  • Neurobiologie traumatu: Představení polyvagální teorie Stephena Porgese a komentář ke knihám spojeným s touto tématikou (Náš polyvagální svět a Ukotvení od Deb Dany). Jak trauma ovlivňuje nervový systém a jak se projevuje v těle. Jak trauma ovlivňuje naše fyzické a emocionální reakce.
  • Komplexní trauma: Jak se vyvíjí komplexní trauma a jaké má dlouhodobé účinky na psychiku a tělo.
  • Seznámení s principy práce s tělem a pociťovaným vjemem: Jak je propojené tělesné vnímání s psychickými procesy. Jak využít práci s tělem v kontextu trauma-informované péče.

Praktická část:

  • Cvičení na rozpoznávání tělesných vjemů spojených s emocemi a traumatickými vzpomínkami: Jak si být vědom tělesných reakcí na stres a trauma, jak tyto vjemy integrovat do terapeutické praxe.
  • Zásady práce s traumatem: Jak můžeme pracovat s tělem, aby došlo k uvolnění zadržených emocí a traumatu. Jak podpořit klienta v procesu uzdravování skrze práci s nervovým systémem a tělesnými prožitky.
  • Uzemňovací techniky k propojení s tělem prostřednictvím dechu, pohybu a vokalizace: Jak aktivně pomoci klientům, aby se navrátili do těla a do přítomného okamžiku, čímž se posílí jejich schopnost zvládat stres.
  • Jemná práce s nervovým systémem: Jak uvědomování si tělesných prožitků pomáhá klientovi nejen v momentálním uvolnění, ale také v celkovém uzdravování. Jak tato práce přispívá k obnově flexibility nervového systému a navrácení pocitu bezpečí, klidu a celistvosti.

Práce v malých skupinkách:

  • Demo a sebezkušenost v léčení traumatu: V malé skupince se zaměříme na sebezkušenost. Naučíte se, jak jemně pracovat s tělesným vnímáním, zpracovávat stresové reakce a podporovat uzdravování prostřednictvím tělesného vnímání.
  • Tipy pro práci s klienty: Jak bezpečně vést klienta při práci s tělem v traumatu, jak číst jeho tělesné signály, jak identifikovat zadržené emoce a jak použít postupy pro zpracování traumatu s důrazem na tělesné vnímání. Naučíte se rozpoznávat, jakým způsobem trauma ovlivňuje tělesné reakce a jak tuto informaci využít pro práci s klienty.
  • Sebeopečovávací techniky pro terapeuty: Jak udržet svou citlivost a vyhnout se vyhoření při práci s těžkými emocemi a náročnými klienty. Jak si vytvořit bezpečný prostor pro sebe a své klienty, aby se proces uzdravování mohl přirozeně rozvíjet.

2. víkend: IFS (Internal Family Systems) a práce s částmi a „Self“ energií | 22.–24.5.2025

Teoretická část:

  • Úvod do Internal Family Systems (IFS) jako trauma-informovaného přístupu: Jak IFS přistupuje k práci s částmi nás – jak se jednotlivé části (např. ochranné, zraněné, vnitřní dítě, kritický vnitřní hlas) formují v reakci na traumatické zážitky a jak jejich integrace pomáhá k celistvosti.
  • Role částí v našem nervovém systému: Jak různé části nás (exekutivní část, ochránce, zraněná část atd.) ovlivňují naše chování, emoce a reakce. Proč je důležité pracovat s těmito částmi a jak to může podporovat terapeutický proces.
  • Teorie IFS: Jak se vytváří vnitřní systém částí a jakými způsoby se tato teorie aplikuje v terapii, zejména při práci s traumatem. Jak najít a komunikovat s jednotlivými částmi a rozvíjet vnitřní rovnováhu.
  • Somatická souvislost IFS: Jak práce s částmi souvisí s tělesným vnímáním a jak lze využít tělo jako kompas při práci s různými částmi. Jak tělesné vjemy mohou ukazovat, kde a jak jsou jednotlivé části aktivovány.

Praktická část:

  • Cvičení na rozpoznávání částí v těle a mysli: Jak identifikovat, kde v těle a mysli se jednotlivé části projevují. Jak vnímat napětí, emoce a změny v tělesném vnímání, které souvisejí s různými částmi osobnosti.
  • Práce s ochránci a zraněnými částmi: Jak zacházet s ochrannými částmi, které nás chrání před bolestivými emocemi, a jak jemně pracovat s těmi, které nesou zranění. Jak se k těmto částem přiblížit s respektem a soucitem.
  • Somatické techniky pro práci s částmi: Jak použít pohyb, dech, dotek a jiné somatické techniky k zjemnění a podpoře práce s částmi. Jak využít tělo k tomu, abychom zharmonizovali interakci mezi částmi a podpořili uzdravující procesy.
  • Vytváření bezpečného prostoru pro jednotlivé části: Jak vytvořit prostor, ve kterém se všechny části mohou cítit bezpečně, aby mohly spolupracovat na procesu uzdravování a integrace.

Práce v malých skupinkách:

  • Sebezkušenost s Internal Family Systems: V malé skupince se zaměříme na prožitkovou práci s částmi sebe. Naučíte se, jak jednotlivé části komunikují prostřednictvím těla a emocí, jak s nimi efektivně pracovat a jak je integrovat do celistvosti.
  • Tipy pro práci s klienty: Jak identifikovat a komunikovat s částmi klienta, jak rozpoznat, které části se aktivují v konkrétní situaci, a jak tuto informaci využít při práci s traumaty. Jak efektivně pracovat s ochránci a vnitřními zraněnými částmi a jak podporovat klienty v jejich integraci.

Sebeopečovávací techniky pro terapeuty: Jak pracovat s vlastními částmi a hranicemi při práci s klienty. Jak si udržet vnitřní rovnováhu a citlivost. Jak zajistit prevenci vyhoření při intenzivní práci s vnitřními částmi klientů.

3. víkend: Traumaterapie a práce s pamětí | 5.–7.6.2025

Teoretická část:

  • Principy traumaterapie: -seznámení se s psychotraumatologickými principy a přístupy k terapii.
  • Funkce paměti: Jak vzpomínky brání žití v přítomnosti a naplnění. Informace k disociacím a ke studu v terapeutickém kontextu.
  • Jak využívat poznatky z traumaterapie v rámci somatické praxe a jak se vyhnout retraumatizaci.

Praktická část:

  • Základní podpůrné techniky: Zdrojování v párech a skupinách pomocí principů práce s hemisférami a tělesného vnímání.
  • Práce s tělem při zpracovávání vzpomínek a emocí.

Práce v malých skupinkách:

  • Vytvoření bezpečného prostředí pro použití traumaterapie a tělesného vnímání v rámci terapeutických sezení.
  • Jak v počáteční fázi terapie mapovat potenciálně traumatizující události i zdroje zvládání 
  • Sebeopečování pro terapeuty pracující s těžkými traumaty: jak zvládnout disociaci a abreaktivní emoce.

4. víkend: Psychiatrie a farmakologie v práci s traumatem | 25.–27.9.2025

Teoretická část:

  • Farmakologické přístupy k traumatu
    Jak různé léky (antidepresiva, anxiolytika, léky proti nespavosti atd.) ovlivňují práci s traumaty a jak je efektivně začlenit do komplexní terapeutické práce. Jak farmakoterapie může podporovat stabilizaci klienta a poskytnout základ pro bezpečnou psychoterapeutickou práci.
  • Pokročilé techniky práce s disociací
    Jak rozpoznat disociativní stavy a jak je efektivně zpracovávat. Součástí je integrace somatických technik pro práci s tělem a mindfulness metod pro opětovné napojení na přítomnost.
  • Motivace klientů k terapii
    Jak techniky motivačního rozhovoru mohou pomoci překonat rezistenci klientů vůči terapii. Naučíte se, jak rozpoznat klíčové bloky, které brání klientovi v uzdravování, a jak zlepšit jejich angažovanost v terapeutickém procesu.

Praktická část:

  • Nácvik rozhovorů zaměřených na motivaci klientů
    Jak vést klienty v motivačních rozhovorech a identifikovat rezistenci, která může blokovat proces uzdravování. Cílem je zlepšit spolupráci a otevřít prostor pro změnu a růst klienta.
  • Pokročilé somatické techniky pro práci s disociací a emočními výpadky
    Jak využívat jemné somatické metody k podpoře klientů, kteří zažívají disociativní stavy, a jak využívat tělesného vědomí pro ukotvení klientů v přítomnosti. Tyto techniky pomáhají uvolnit napětí a vrátit klienty do tělesného prožívání.

Práce v malých skupinkách:

  • Práce s klienty v disociaci
    Jak efektivně používat somatické techniky a mindfulness k tomu, abyste pomohli klientům vrátit se do kontaktu s tělem a přítomným okamžikem, zvláště pokud jsou přítomné disociativní stavy. Bude se pracovat na zajištění bezpečnosti a uvolnění bloků, které mohou bránit návratu k přítomnosti.
  • Vzájemná podpora při nácviku motivace a rozhovorů
    V malých skupinkách si vzájemně poskytujeme zpětnou vazbu a podporu při nácviku motivačních rozhovorů, zaměřených na práci s klienty, kteří mohou mít i silnou rezistenci k terapii. Tato interaktivní cvičení pomohou účastníkům lépe porozumět dynamice terapeutického vztahu a technikám pro překonání bloků.

Získané dovednosti a přínosy pro vaši praxi:

  • Zlepšení spolupráce s ošetřovatelským týmem
    Jak integrovat informace o farmakoterapii do komunikace a spolupráce s lékaři a dalšími odborníky v péči o klienta, což může zlepšit celkovou efektivitu terapeutického procesu.
  • Práce s farmakoterapií a traumatem
    Jak přistupovat k terapeutům a klientům, kteří jsou na medikaci, a jak to ovlivňuje jejich terapeutickou práci a proces uzdravování.
  • Rozpoznání a práce s disociací v terapii

Jak včas odhalit disociaci a použít cílené techniky pro její zpracování a zajištění bezpečí klienta během terapeutické práce.

5. víkend: Trager® a propojení těla a mysli | 23.–25.10.2025

Teoretická část:

  • Úvod do metody Trager®
    Tragerův přístup je celostní metodou, která propojuje tělo a mysl skrze rytmické pohyby a hru s váhou jednotlivých částí těla. Tento přístup vytváří most mezi vědomými a nevědomými procesy v těle, což umožňuje hlubší propojení mezi tělem, myslí a emocemi. Seznámíme se s principy, jak Tragerův přístup ovlivňuje nevědomé procesy a jak se používá k uvolnění bloků a napětí v těle, které mohou být příčinou psychických problémů.
  • Jak Trager®ovlivňuje nevědomé procesy a uvolňuje bloky
    Tragerova metoda se zaměřuje na to, jak rytmické pohyby, hra s váhou a jemné doteky na těle umožňují uvolnění tělesných bloků, které jsou spojené s nevědomými emocemi a mentálními vzorci. Tato metoda dává tělu možnost přirozeného uvolnění, což vede k prohlubování vědomí a možnosti změny v psychice klienta.
  • Vztah mezi tělesnými vjemy a psychickými změnami v terapii
    Jak práce s tělem prostřednictvím Trageru® otevírá cestu k psychickým změnám a jak tělesné vjemy ovlivňují mentální a emoční stav. Trager®učí klienty, jak vnímat a uvolnit vzorce, které brání jejich plné schopnosti prožívat pohodu, radost a vyrovnanost.

Praktická část:

  • Nácvik Trager®technik v malých skupinkách
    V této části se zaměříme na praktické použití Trager metodiky. Budeme se věnovat rytmickým pohybům a práci s váhou těla, která podporuje jemné uvolnění tělesných bloků. Seznámíme se s různými pohybovými vzorci a cvičeními, která přinášejí radost, lehkost a více energie. Tyto techniky mohou být použity jak v terapii pro jednotlivce, tak v rámci terapeutických sezení ve skupině.
  • Jak práce s váhou a pohybem umožňuje přístup k hlubším emocím a tělesným vzorcům
    Budeme se zaměřovat na to, jak rytmické pohyby a změna tělesného napětí mohou otevřít cestu k emocionálnímu prožitku a pomoci klientům prozkoumat hlubší tělesné vzorce, které je mohou ovlivňovat. Tato metoda umožňuje klientům lépe porozumět tomu, jak jejich tělo uchovává emocionální vzpomínky a jak je možné tyto vzory změnit prostřednictvím vědomého pohybu.

Práce v malých skupinkách:

  • Trager® sezení ve trojicích
    V rámci praktických sezení budeme pracovat ve trojicích. Jeden účastník bude působit jako terapeut, druhý jako klient a třetí bude pozorovatel. Cílem je vnímat v těle, co se v průběhu jednotlivých rolí děje. Současně použijeme techniky hry s váhou k tomu, abychom se vraceli k sobě samým. Zkusíme tak najít hluboké uvolnění i v těchto rolích. Tato vlastní zkušenost nám může pomoci prohloubit bezpečný prostor i v sezeních. Jde tedy o propojení tělesných reakcí a emocionálních stavů terapeuta i klienta.

Jak podpořit klienty, aby se prostřednictvím Trageru® dostali do kontaktu se svou tělesnou a emoční realitou
Naučíme se, jak vést klienty k hlubší vnímavosti vůči jejich tělesným prožitkům. S využitím technik Trageru® pomůžeme klientům lépe rozumět tomu, jak jejich tělo reaguje na emocionální a psychické podněty, a jak tyto reakce mohou být změněny nebo uvolněny. Cílem je poskytnout klientům nástroje pro zlepšení jejich tělesného a emocionálního prožívání v každodenním životě.

6. víkend: Expresivní terapeutické techniky v traumaterapii | 27.–29.11.2025

Teoretická část:

  • Jak kombinujeme expresivní techniky pro zpracování vysoké aktivace nervového systému
    V této části se zaměříme na to, jak lze kombinovat traumaterapii s expresivními terapeutickými technikami, jako je malování, psaní, tanec nebo hudba. Spojení těchto metod může být velmi efektivní při práci s nervovou soustavou neboť umožňuje klientům vyjádřit potlačené emoce a nevyřešené zážitky prostřednictvím kreativních kanálů
  • Práce s emocemi a tělesným vnímáním při použití expresivních metod
    Jak kreativitou (kreslení, psaní, tanec, hudba) pracujeme s emocemi a tělesným vnímáním, jak se propojují se samotným traumatem. Tento přístup nám pomáhá otevírat a zpracovávat blokované oblasti vědomí a podvědomí, čímž posilujeme možnosti regenerace nervového systému a emoční rovnováhy.
  • Jak udržet senzorickou vnímavost při práci s klienty
    V této části se zaměříme na to, jak si zachovat senzorickou vnímavost a citlivost k tělesným signálům při práci s klienty. Jak monitorovat tělesné prožitky, emocionální reakce a změny v klientově chování, abychom mohli efektivně reagovat na jejich potřeby a přizpůsobit terapeutický proces v souladu s jejich reakcemi.

Praktická část:

  • Kombinace traumaterapie a expresivních technik v rámci terapeutických sezení
    V rámci praktických cvičení se budeme věnovat specifickým technikám kombinujícím trauma principy s expresivními metodami. Ukážeme si, jak pomocí těchto principů můžeme posílit efektivitu v terapii, jak nám nástroje vycházející z poznatků traumatologie a neurologie pomáhají regulovat nervovou soustavu a jak expresivní techniky (např. kreslení, psaní) umožňují klientovi hlubší prožitek a efektivnější zpracování emocí.
  • Cvičení na relaxaci a meditaci pro propojení těla a mysli
    Propojíme práci s tělem a myslí prostřednictvím relaxačních cvičení a meditací. Tento proces bude sloužit jako úvod do terapeutické práce, která umožňuje klientovi ukotvit se v přítomném okamžiku, což je klíčové pro efektivní práci v traumaterapii s expresivními metodami. Tyto techniky podpoří vyváženost mezi tělesným a emocionálním prožitkem a připraví klienty na hlubší terapeutické procesy.

Práce v malých skupinkách:

  • Nácvik somatických a expresivních terapií v párech
    V této části se zaměříme na konkrétní nácvik v párech, kdy jeden účastník bude hrát roli terapeuta a druhý klienta. Při práci s expresivními metodami budeme společně zpracovávat emocionální bloky, využívat kreativní techniky k vyjádření a zpracování emocí. Tato praktická část nám ukáže, jak integrovat práci s tělem a kreativitou, a jak s tímto přístupem pracovat v rámci terapeutických sezení.

Sebeopečování pro terapeuty: Jak se postarat o své emocionální a tělesné zdraví
Práce s traumatem a intenzivními emocemi vyžaduje také péči o vlastní psychické a tělesné zdraví terapeuta. Naučíme se různé techniky pro sebereflexi a prevenci vyhoření, jak uchovávat svou citlivost a vnímavost k potřebám klientů. V této části se zaměříme na praktické nástroje pro udržení rovnováhy a emocionální odolnosti, což je klíčové pro dlouhodobou a efektivní práci v oblasti trauma-terapie.

7. víkend: TRE® (Trauma Releasing Exercises) a pohyb jako terapeutický nástroj | 22.–24.1.2026

Teoretická část:

  • Úvod do TRE®: Jak pohyb a cvičení pomáhají uvolnit stres a napětí uložené v těle
    Seznámíme se s metodou TRE® (Tension & Trauma Releasing Exercises), která je založena na principu, že tělesný třes je přirozenou reakcí těla na uvolnění stresu, napětí a traumatu, aby se dokončila reakce boj/útěk/zamrznutí.

    Účastníci se dozvědí, jak je možné tuto metodu využít jako svépomocnou metodu.
    Nástroj, který lze začlenit do našich  rutinních činností. Když by účastníci chtěli TRE® začlenit do své práce s klienty, bude nastíněný proces certifikace v TRE® metodě.

  • Pohyb jako nástroj pro propojení těla a mysli
    Jak využít různé pohyby, cviky k podpoře uvolnění napětí a k rozvíjení hlubšího propojení mezi tělem a myslí. V rámci tohoto víkendu se zaměříme na pohyb jako nástroj, který pomáhá terapeutům zůstávat v kontaktu se svým tělem a emocionálním prožíváním, čímž zlepšují kvalitu propojení s klienty. Tento přístup usnadňuje rozpoznání a uvolnění tělesných bloků, což pozitivně ovlivňuje terapeutický proces.
  • TRE® a propojení s terapeutickou praxí
    Jak základní prvky regulace nervového systému prostřednictvím TRE® (např. uvědomění si tělesných pocitů jemná práce s bloky v těle a regulací třesu) mohou terapeuti využívat pro propojení se svým tělem a lepší práci s klienty. Dozvíte se, jak tato metoda doplňuje tradiční psychoterapeutické techniky, a jak ji lze použít pro sebepéči terapeutů.

Praktická část:

  • Propojení s vlastním tělem: Jak terapeuti mohou využívat základní techniky TRE®
    V praktické části si ukážeme, jak terapeuti mohou zlepšit své propojení s tělem a zajistit tak větší citlivost na potřeby klientů. Ukážeme si, jak může terapeut využít základy TRE® při práci s klientem, aby mohl mít lepší napojení na klienta, pomoci klientovi uvolnit hluboké napětí a podpořit proces uzdravování. Ukážeme si, jak
    můžeme TRE® začlenit do práce s tělem, když je potřeba pracovat s klientovým napětím, emočními výbuchy nebo disociativními stavy, které mohou být důsledkem traumatických zážitků. Ale k tomu je potřeba už potom získat TRE® certifikát.

Práce v malých skupinkách:

  • Cvičení propojení s tělem a kladení si otázek
    V malých skupinkách si terapeuti vyzkouší základní cvičení inspirovaná TRE, které jim pomohou prohloubit vnímání tělesných prožitků a tělesné reakce. Zaměříme se na vnímání tělesných prožitků v přítomnosti klienta a jak lépe chápat vlastní napětí, které může ovlivnit terapeutický proces.
  • Jak využít TRE® pro propojení s klientem a jeho tělem
    Terapeuti se budou učit, jak pracovat s klienty, kteří mají tendenci k tělesným blokům nebo uzavřenosti. Pomocí jednoduchých a jemných prvků TRE pomohou klientovi znovu navázat kontakt se svým tělem, aby se uvolnily tělesné vzorce spojené s traumatem. Účastníci se zaměří na vytváření bezpečného prostoru, který umožní klientům otevřít se procesu uvolnění.

Závěrečná část:

  • Sebepéče pro terapeuty: Jak udržet rovnováhu a postarat se o své tělesné a emocionální zdraví
    Naučíme se, jak implementovat základní principy TRE® do každodenní praxe pro terapeuty, aby zůstali v kontaktu se svým tělem, což jim pomůže zůstat citliví a přítomní vůči potřebám klientů. Cvičení budou zaměřena na vlastní tělesnou pohodu, uvolnění napětí a emoční vyrovnanost, které jsou klíčové pro udržení dlouhodobé terapeutické praxe.
  • Domácí praxe: Jak aplikovat základní techniky TRE® v praxi
    Účastníci dostanou doporučení pro domácí praxi, jak integrovat základní techniky TRE® do každodenního života. Tento přístup jim pomůže nejen se sebepéčí, ale i s vytvářením bezpečí pro uzdravení klienta.

8. víkend: Terapeutická jóga, posttraumatický růst a resilience | 12.–14.3.2026

Teoretická část:

  • Terapeutická jóga jako nástroj pro práci s traumaty a podporu tělesné a emocionální rovnováhy
    V této části se podíváme na to, jak může terapeutická jóga fungovat jako holistický přístup k terapii, který propojuje tělo, mysl a ducha. Jóga není pouze fyzická praxe, ale cesta k rovnováze mezi tělesnými vjemy, emocemi a mentálními procesy. Prozkoumáme, jak správně zvolená jógová cvičení mohou pomoci uvolnit traumatické vzorce, obnovit tělesnou rovnováhu a podpořit emocionální stabilitu.
  • Posttraumatický růst a jak jej podporovat v terapii
    Jak terapeutická jóga může pomoci klientům nejen zpracovat trauma, ale také podpořit posttraumatický růst. Posttraumatický růst se často pojí s pozitivními změnami, které mohou nastat po těžkých životních zkušenostech. Jóga jako prostředek propojení těla a mysli umožňuje klientům procházet těžkými emocemi a vytvářet nové způsoby myšlení a chování, které jim pomohou najít smysl i ve složitých životních situacích.
  • Integrace jógy do terapeutické praxe
    Jak terapeut může začlenit jógu a mindfulness do své terapeutické praxe. Naučíme se, jak i jednoduché jógové techniky mohou pomoci regulovat nervový systém a podpořit klienty v procesu sebe-obnovy. Terapeutická jóga není jen o tělesné praxi, ale o vytváření bezpečného prostoru, kde klienti mohou objevovat svou vlastní emocionální flexibilitu a odolnost.

Praktická část:

  • Jóga a mindfulness pro zklidnění nervového systému a podporu tělesné pohody
    V praktické části se zaměříme na propojení jógy a mindfulness, které pomáhá zklidnit nervový systém a podpořit tělesnou pohodu. Projdeme techniky dechu, které pomáhají regulovat stres a úzkost, a jógové pozice, které podporují tělesnou flexibilitu a emocionální stabilitu. Cvičení budou zaměřena na aktivní práci s tělem, která pomůže uvolnit napětí a přinést klid do mysli.
  • Cvičení zaměřená na resilience a zpevnění kapacity pro zvládání těžkých emocí
    Jóga jako nástroj pro zpevnění kapacity klientů čelit těžkým emocím a náročným životním výzvám. Zaměříme se na cvičení, která pomáhají klientům rozvíjet vnitřní sílu a odolnost, což je nezbytné pro zvládání životních obtíží. Tyto techniky budou propojeny s posttraumatickým růstem, kde jóga funguje nejen jako prostředek pro zpracování traumatu, ale také jako nástroj pro posílení vnitřní stability.

Práce v malých skupinkách:

  • Jóga a praxe pro terapeuty: Jak využívat terapeutickou jógu jako nástroj pro sebereflexi a péči o sebe
    Terapeutům budou poskytnuty techniky, jak využívat terapeutickou jógu nejen pro práci s klienty, ale i pro vlastní sebereflexi a péči o sebe. Terapeutická jóga může být silným nástrojem pro zlepšení tělesného a emocionálního zdraví terapeuta, čímž zvyšuje jeho citlivost a schopnost podporovat klienty v těžkých obdobích. Naučíme se, jak využívat jógu pro sebepéči, redukování stresu a zlepšení rovnováhy v osobním i profesním životě.
  • Propojení jógy a posttraumatického růstu: Jak podpořit klienty v procesu transformace
    Terapeuti se naučí, jak prostřednictvím jógy podporovat posttraumatický růst a resilience u klientů. Zameráme se na cvičení a techniky, které klientům umožní využít tělo jako nástroj pro vnitřní proměnu a rozvoj psychické síly. Tyto techniky zahrnují práci s myslí a tělem, kde se terapeut učí, jak integrovat jógovou praxi do procesu, který vede klienta od traumatu k uzdravení.

Závěrečná část:

  • Sebepéče pro terapeuty: Jak udržet rovnováhu a postarat se o své tělesné a emocionální zdraví
    Konečně se zaměříme na sebepéči pro terapeuty. Terapeutická jóga poskytuje cenné nástroje, jak udržet rovnováhu mezi tělem, myslí a duchem. Naučíme se, jak i krátká jógová cvičení mohou pomoci udržet energetickou rovnováhu, emocionální stabilitu a jak se vyhnout vyhoření v náročných terapeutických profesích. Terapeut bude schopen opětovně napojit na své tělo, a tím lépe zvládat vlastní stres a tělesné napětí.
  • Domácí praxe: Jak aplikovat terapeutickou jógu do každodenního života
    Účastníci budou motivováni k tomu, aby integrovali terapeutickou jógu do každodenní praxe, nejen pro sebe, ale i pro své klienty. Naučíme se, jak aplikovat jednoduché jógové techniky pro zlepšení fyzického a psychického zdraví, jak v profesním, tak osobním životě. Důraz bude kladen na pravidelnost a osobní zodpovědnost při implementaci jógových principů do terapeutické praxe.

Zkoušky (16.- 18.4.2026)

Jaké jsou výstupy z výcviku

Co si z výcviku odnesete?

  • Budete velmi podrobně seznámeni s anatomií traumatu a jeho fyziologickým uložením v těle. Vyznáte se v tom, jak toto uložení traumatické informace probíhá a jak s ním můžete pracovat.​
  • Budete znát somatické praxe, které pomáhají jemnému uvolňování traumatu a dokážete klienta vést do propojení těla s myslí. Pomocí principů vycházejících z různých trauma-informovaných přístupů budete umět propojit somatickou práci s kognitivní, aby výsledkem bylo uzdravování a jemné postupné léčení včetně přenastavení nervového systému.​
  • Rozpoznáte své vlastní adaptační a zvládací strategie a budete je umět efektivně rozpoznávat i u svých klientů, abyste tomu dokázali přizpůsobovat postup rozhovoru či vedení intervence s klientem.​
  • Naučíte se efektivně pracovat i s náročnými klienty bez vlastního přetěžování.
  • Jako Trauma informovaný pracovník/terapeut a následně mentor budete umět pracovat skrze somatickou práci a dobře pokládané otázky s traumatem uloženým v těle klienta a vést efektivní léčbu, během níž nevědomě nebudete retraumatizovat své klienty.​

Kdo vás provede výcvikem

Výcvikem vás povedou špičkoví odborníci na dané téma. Kromě hlavních lektorů se během setkání naživo můžete těšit také na 2 somatické terapeuty a Moniku Guillemin Weiglovou, která vám osvětlí svůj individuální přístup k problematice.

Mgr. Monika Guillemin Weiglová

Psycholožka, certifikovaná trauma-terapeutka a supervizorka přístupu Gabora Maté Compassionate Inquiry®, autorka a facilitátorka psychosomatického kurzu Soulladění, zakladatelka Soma Care - Institutu trauma-informovaných přístupů.

Mgr. Martin Srdce

Kraniosakrální terapeut, praktikant Somatic Experiencing® a Stillness Touch, facilitátor EmotionAid®, praktikant biodynamické kraniosakrální terapie, lektor Integrace vnitřních částí, dlouholetý buddhista

Staňte se trauma - informovaným odborníkem

a pomozte klientům najít poklad ukrytý na dně jejich neuzdraveného traumatu.

Celková roční cena

65000 Kč ročně
záloha 18 000Kč a 10x 4700Kč
Přihlášky posílejte do 31.3.2025